O dzianinie ręcznie wykonanej, na drutach i szydełkiem - w różnych formach i kolorach, w oparach włóczkoholizmu. I jeszcze o śpiewaniu...
POLetsy handmade in Poland
Blog > Komentarze do wpisu
Skarpetki ze skróconymi rzędami

Uwielbiam ten sposób robienia skarpet, bo można je przymierzać w trakcie! :-)
Poniższy przepis jest oczywiście wersją podstawową, na gładko - ściegi możemy sobie zmieniać wg życzenia (podeszwę stopy, palce i piętę, przerabiałabym wszakże na gładko)

Musimy na początek obliczyć, ile oczek potrzeba na obwód stopy, i na jego połowę (trzeba jakąś próbkę zrobić... pamiętając wszakże, że skarpetka się troszkę rozciąga).  Te akurat skarpetki są na sporą stopę, a włóczka cienka, więc mają 56 oczek w obwodzie, pół obwodu to 28o., potem będzie po 14 na drucie.
Najpierw robimy sobie szydełkowy łańcuszek z innej włóczki, najlepiej dość luźno...

...odwracamy do góry nogami, tak żeby widzieć wystające pętelki (garbiki)...

I teraz będziemy nabierać oczka już naszą włóczką skarpetkową, wkłuwając drut w te właśnie wystające pętelki...

Nabieram 28 oczek, na połowę obwodu stopy.

n

I zaczynamy sobie przerabiać skrócone rzędy, czyli: Jedziemy dżersejem, dojeżdżamy do jednego oczka przed końcem, i zamiast je przerobić, przekładamy tylko na prawy drut,

sk

i przekładamy nitkę na drugą stronę, owijając to oczko. (na mojej fotce widać jeszcze jedno dodatkowe o. na końcu, nabrałam jedno więcej na wszelki wypadek)

sh

i odwracamy robotę, jedziemy, z ostatnim oczkiem postępujemy tak samo - zamiast je przerobić, przekładamy tylko, owijając nitką.

sh

Tak wygląda pierwsze owinięte oczko.

sh

Teraz tak samo postępujemy z kolejnymi oczkami od brzegu, (za każdym razem coraz mniej oczek przerabiamy, a coraz więcej zostaje owiniętych)...

sh

sh

tyle razy ile nam pasuje, aby uzyskać skos palców. Ja nie lubię bardzo dziobatych skarpet, ale co kto woli. Zostaje nam na końcu pewna liczba oczek "żywych" na palcach, i po ileś tam (u mnie 6) oczek owiniętych przy brzegach.

sh

Teraz będziemy postępować odwrotnie, za każdym rzędem po jednym oczku przywracając do życia :-) przy czym dla wzmocnienia struktury, następnym oczkom zaserwujemy dodatkowe owinięcie. Przerabiamy oczko które było owinięte WRAZ Z OWIJKĄ,

sh

a następne za nim owijamy tak jak przedtem, odwracamy robotę i jedziemy.

sh

Po drugiej stronie to samo: przerabiamy o. dotychczas owinięte WRAZ Z OWIJKĄ, następne owijamy i wracamy na drugą stronę.

Tak postępujemy aż przerobimy wszystkie o. przedtem owinięte WRAZ Z OWIJKAMI (to istotne, dzięki temu wzmacniamy nasze skosy przed przetarciem i dziurkami. Na zdjęciach powyżej, drutem na którym wisi oczko, podnoszę też jego 2 owijki).

Mamy teraz taki kapturek, na drucie mamy 28 oczek, a na przeciwnym brzegu tkwi łańcuszek, który wyprujemy, uzyskując 27 żywych oczek, a 28-me trzeba będzie dobrać z nitek poprzecznych.

sk

sk

Prujemy delikatnie łańcuszek, i dzielimy oczka na 4 druty po 14 o.

sk

Palce zrobione,

sk

sk

teraz robimy już w kółko, aż uzyskamy długość stopy NIE LICZĄC PIĘTY. Pamiętajmy, że pięta też się rozciągnie, więc trzeba pilnować, żeby skarpeta nie była za duża. Można przyjąć, że robimy piętę, kiedy z wierzchem dojeżdżamy do zgięcia stopy :-)

sk

sk

Piętę też zrobimy tak jak palce, jedynie bez dodatkowego łańcuszka, bo już mamy potrzebne oczka. Zostawiamy w spokoju oczka stanowiące wierzch stopy, a o. pięty przerabiamy skróconymi rzędami, aż zostanie nam kilka oczek stanowiących czubek pięty (lepiej zrobić piętę glębszą niż płytszą, czyli więcej skróconych rzędów niż przy palcach...)

sk

Dokańczamy piętę w sposób taki sam, jak palce...

sk

I teraz można, zanim się zacznie na nowo przerabiać w okrążeniach, dodać sobie po bokach skarpetki (tu gdzie kąt prosty) z nitek poprz. po 1 oczku, to nam zmniejszy dziurki które mogą być na granicy między drutami, a do tego będzie stanowić luz na kostkę. Kilka okrążeń dalej te oczka sobie oczywiście zredukujemy, przerabiajac razem dwa.

I robimy cholewkę, do góry, tak długą jak chcemy. Można zrobić ją na gładko, a ściągacz na końcu, albo całość ściągaczem, wedle uznania :-) Oczka zamykamy luźno. Jeśli ktoś potrafi, najlepiej zamykać oczka igłą. Wciągamy nitki i finito.

sk

czwartek, 17 grudnia 2009, justyna.ada

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/12/17 13:04:48
Dzięki, dzięki za ten instruktarz, Tak właśnie kombinowałam, ale jestem baaaardzo wdzięczna za pokaz. Ilez teraz skarpet powstanie:-)
-
Gość: ren_e, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/12/17 13:25:03
Ale wspaniały instruktaż!!! Jak tylko kupię włóczkę, zabieram się do pracy. Dotąd robiłam skarpetki od góry. Przedstawiony przez Ciebie sposób podoba mi się o wiele bardziej:)))
-
2009/12/17 14:02:05
Dzięki za przepis. Jak tylko skończę szal (oby to była sobota), to zasiadam do skarpetek:) Mam nadzieję, że mi się uda z tymi owijkami:):) Fajny sposób!
-
2009/12/17 19:07:03
Od roku włóczka na skarpety leży i boję się za nią zabrać. Świetnie wyjaśniłaś robienie skarpet. Po świętach wypróbuję:)
-
Gość: lilka.m.b, *.chello.pl
2009/12/17 19:45:15
Kochana! Chwała Ci za tą instrukcję . Łapię za druty i hola do nauki .. Pozdrawiam
-
2009/12/17 22:44:21
Ja też dziękuję:)
Nie wiem, czy wszystko dobrze zrozumiałam, najwyżej będę męczyć i dopytywać.
-
2009/12/18 16:20:56
Ciekawa propozycja, chociaż ja skarpetki robione od góry mam opanowane na pamięć, więc nie wiem czy się przekonam do robienia od palców. Ale piętę robię właśnie tą metodą - wychodzi najładniej.
-
Gość: joanna, *.idcnet.com
2010/01/28 13:20:58
to ile w takim razie ma zostac oczek na piete?
-
2010/01/28 15:46:20
Zasadniczo według uznania. Można zostawić mniej niż na palcach, bo pięta jest wypukła raczej :). Ja mając 28 o. zostawiałam w palcach po 6 o. owiniętych po bokach, a środkiem 16 żywych. Ale wtedy palce wychodzą dość ścięte, bez dzióbka. A na piętę zdecydowanie mniej, 1/3 - 1/4 liczby nabranych oczek.
-
Gość: joanna, 64.83.179.*
2010/01/29 00:07:19
wielkie dzieki, narazie skarpety wychodza cudownie, robilam juz przedtem te od sciagacza do palcow ale zawsze pieta wychodzila byle jaka.jeszcze raz wielkie dzieki
-
Gość: Motylek73, *.hsd1.wa.comcast.net
2010/02/24 17:45:04
Twój mini-kursik jest świetny!
Zrobiłam wg niego skarpety i o wiele lepiej mi się robiło niż od góry.
WIELKIE dzięki!
-
Gość: , 85.221.55.*
2010/10/03 14:01:28
Genialny i prosty przepis na skarpety , zrobilam i wyszly idealne:)
Wielkie dzieki!
-
2011/10/19 22:19:47
dzięki temu kursowi zaczęłam robić skarpetki - dzięki!
-
2012/10/31 13:42:50
Podziękować chciałam za bardzo czytelny kurs, właśnie zaczęłam skarpetki wg przepisu i wyszły mi jak na razie palce, jestem baaardzo zadowolona i pełna nadziei, że się uda za pierwszym podejściem:)
pozdrawiam
-
Gość: G.P, *.ronus.pl
2016/02/27 10:23:53
Witam,
od wieków robiłam pięty metodą skróconych rzędów, nawet nie wiedząc, że to się tak nazywa. Nauczyła mnie tego moja Mama. Jednak na ukosie tworzyły się duże dziurki, co wprawdzie nie przeszkadzało przy noszeniu skarpet, ale było jednak wadą. Dzięki temu opisowi poznałam metodę owijania kolejnego oczka nitką, wypróbowałam i bardzo dziękuję! Pięta wygląda ładnie, dzuirek nie ma.